top of page

Kalcis

Organizmui trūkstant kalcio sutrinka kaulų ir dantų vystymasis, gali išsivystyti osteoporozė, kūdikiams – rachitas. Dėl kalcio pertekliaus prastėja geležies ir cinko įsisavinimas, gali sutrikti žarnyno, inkstų ir širdies veikla. 

 

Reikėtų daugiau vartoti pieno produktų, pupelių, brokolių, žuvies.

 

 

Kalis

Kalio trūkumas gali pasireikšti sutrikusia širdies veikla, padidėjusiu kraujospūdžiu ar raumenų silpnumu, bendru nuovargiu ir nuotaikų svyravimais.

 

Reikėtų daugiau vartoti bananų, riešutų, avokadų pupelių ir žirnių.

 

 

Natris

Natris dalyvauja nervinio impulso perdavime ir yra reikalingas gerai raumenų veiklai. Natrio trūkumas sutrikdo skysčių balansą organizme.
 

Reikėtų daugiau vartoti sūrio (fetos, parmezano), konservuotų daržovių, moliūgų sėklų.

 

 

Magnis

Magnio stoka pasireiškia nervų sistemos dirglumu, raumenų silpnumu, traukuliais. Magnio koncentracija organizme susijusi su kalcio kiekiu, todėl trūkstant magnio, vystosi ir kalcio trūkumas.

 

Reikętų daugiau vartoti lašišos, migdolų, paprikų, įtraukite į savo valgiaraštį ir kaliaropes.

 

 

Geležis

Geležies trūkumo pasekmė – anemija (mažakraujystė), kurios metu sumažėja deguonies kiekis organizme, jaučiamas silpnumas, nuovargis, silpnėja imuninė sistema.
 

Reikėtu daugiau vartoti daržovių (morkų, ankštinių daržovių), rupios duonos.

Fosforas

Fosforo stoka pasireiškia rachitu, apetito sumažėjimu, kaulų skausmais ir retėjimu, sumažėjusiu fiziniu darbingumu, silpnumu.

 

Reikėtu daugiau vartoti grudų gaminių, pieno produktų, krienų, petražolių, svogūnų.

 

 

Cinkas

Cinko trūkumas gali lemti sutrikusį augimą, odos problemas, plaukų slinkimą, nusilpusį imunitetą.

Reikėtų naudoti daugiau kiaušinių, grikių, graikinių riešutų, saulegrąžų.

 

 

Vitaminas C

Dažniausiai vitamino trūksta dėl nesveikos mitybos: valgoma nepakankamai šviežių vaisių ir daržovių. Trūkstant vitamino C dažniau persišaldoma, gleivinė tampa jautresnė, gali sutrikti miegas, prasidėti depresija.

 

Reikėtų daugiau vartoti citrusinių vaisių, pomidorų, braškių, bulvių.

 

 

Jodas

Stokojant jodo gali padidėti skydliaukė, sulėtėti medžiagų apykaita, sulėtėti protinė veikla, oda tampa šiurkšti, plaukai šiurkštūs, lūžinėjantys, didėja svoris dėl energijos eikvojimo sumažėjimo, fizinė energija silpsta, pažeidžiama reprodukcinė funkcija, gali atsirasti endeminis gūžys (struma).

 

Reikėtų daugiau vartoti jūros gerybių, moliuskų.

 

 

Varis

Vario trūkumas susilpnina imuninę sistemą. Ryškiausias vario trūkumo požymis yra mažakraujystė, tačiau maisto produktuose varis gana paplitęs ir todėl mažakraujysčių dėl jo trūkumo pasitaiko ypač retai.

 

Reikėtų daugiau vertoti grikių ir avižų krupų, žuvies, riešutųšparagų, lęšių.

 

 

bottom of page